logo

Uluslararası Ankara Kukla Festivali ikinci festivaline hazırlanıyor

1_FestAfis_400px

‘Uluslararası Ankara Kukla Festivali’ henüz ikinci festivaline hazırlanıyor. 14-21 Mayıs 2015 tarihleri arasında gerçekleştirilen 1. Festival Ankara Üniversitesi’nin çok değerli katkılarıyla Tiyatro Tempo ve Kukla, Karagöz, Gösteri ve Sahne Sanatları Derneği (KUKSADER) tarafından düzenlendi. Başkent Ankara’da yapılan ilk kukla festivali olarak çok büyük bir ilgi gören festival, Uluslararası Kukla Birliği (UNIMA) Başkanı Dadi Pudumjee’nin sinevizyon üzerinden yaptığı konuşmayla açıldı ve çok önemli bir gereksinime cevap vererek Ankaralı yetişkin ve çocukların dünyasında önemli bir yer edindi.

İlk festival Karagöz geleneğinin en önemli isimlerinden olan Hayali Küçük Ali’nin torunu ve KUKSADER Başkanı Haluk Yüce’nin Karagöz Ustası olan Hayali Torun Çelebi (Tuncay Tanboğa) anısına gerçekleştirildi. Yetişkinlere yönelik kukla oyunlarıyla da dikkat çeken birinci festivalin bir sloganı ‘kukla yalnızca çocuklar için değildir’ oldu. Basına da yansıyan yetişkin oyunları gösteriyor ki, bundan sonraki festivallerde de yetişkinler için olan kukla oyunları önemli bir yer tutmalı. Atölyelere olan ilgi de aynı şekilde oldu ve gelecekteki festivallerde ‘kukla atölyeleri’ de kuklaya ilgi duyan çocuklar, gençler ve yetişkinler için bir buluşma noktası olacak.
Birinci Festivale yurt dışından Bulgaristan, İspanya, Rusya, İtalya ve Moldova’dan kukla grupları katıldı. Türkiye’yi ise iki yerli grup temsil etti: Tiyatro Tempo ve İstanbul’dan Tiyatro Tem. İki grup da yetişkinlere ve çocuklara sergilediği farklı oyunlarla ve Tempo’nun sergilediği karagöz oyunlarıyla izleyicilerini büyüledi.

Festivalin Ana Sponsorluğunu Ankara Üniversitesi yaparken, verdikleri çeşitli desteklerle şu kurumlar da festivalin gerçekleşmesine ve Ankara’nın böyle bir festivale kavuşmasına katkı sağlamış oldu:

Artcamera, Kocatepe Kahve, Radyo ODTÜ, SOLFASOL (Ankara’nın Gayrıresmi Gazetesi), Karlık Evi, davetpostası.com, Edebiyat Haber, Yazarından Dinle.

  • Share