logo

BİZ KİMİZ?

ULUSLARARASI ANKARA KUKLA FESTİVALİ

Tiyatro TEMPO ve KUKSADER ortaklığı ile gerçekleştirilmektedir. Tiyatro TEMPO’nun 31 yıllık deneyimi, KUKSADER’in bir sivil toplum kuruluşu olarak sağladığı olanaklar ve ilişkiler festivali mümkün kılmaktadır.

KUKSADER

KUKSADER (Kukla, Karagöz, Gösteri ve Sahne Sanatları Derneği) özellikle kukla sanatına dikkatleri çekmek ve bu sanatın Türkiye’de daha yaygın bir şekilde bilinmesi, yaygınlaşması ve çağdaş ölçülerde gelişmesine katkıda bulunmak için akademisyen ve sanatçılar tarafından oluşturulmuş bir kuruluş.

34 yıldır kukla alanında oyunlar sahneleyen Tiyatro TEMPO ile organik bir bağı olan KUKSADER, UNESCO’nun ‘Uluslararası Somut Olmayan Kültürel Miras’ olarak kabul ettiği Karagöz’e sahip çıkmayı da önemli bir görev sayıyor.
İki yıllık bir geçmişe sahip olan KUKSADER köyde oyun sergilemekle başlayan, atölye çalışmalarıyla, ücretsiz kukla oyunu gösterileriyle, çocuk hastanesi gösterileriyle devam eden ve en son Fotoğraf Sanatçısı Semih Yolaçan’la birlikte Ankara ve Bursa’da üç kez açılan ‘Kuklalar – Kuklacılar’ fotoğraf sergisi ile güçlenen etkinliklere imza attı. Uluslararası kukla festivallerinde de yer almakta olan KUKSADER Ankara’da nitelikli bir kukla festivalini devam ettirme çabasındadır.

 

Tiyatro TEMPO

Tiyatro TEMPO 1984 yılında Haluk Yüce tarafından kuruldu. Kukla tiyatrosu yapmak üzere yola çıkan TEMPO özellikle ‘çocuk ve genç izleyici’ için oyunlar yaptı. ‘Repertuar tiyatrosu’ olarak çalışmalarını yürüten topluluğun oyun dağarcığında halen oynanmakta olan kırka yakın çocuk, genç ve yetişkin oyunları bulunmaktadır. Çok sayıda ödüle sahip yazar Ahmet Önel’in oyunlarının yanı sıra, Polonyalı yazar Wieslav Hejno, İranlı yazar Laleh Saadeghi, çok sayıda ödülün sahibi Alman yazar Anja Tuckermann ve Rus yazar ve yönetmen Antonina Dobrolyubova’nın yazdığı metinler oyun dağarcığında bulunmaktadır.Ankara’nın Çankaya bölgesinde kendi salonunda oyunlarını sergileyen Tiyatro TEMPO kendi alanında 13 ödüle sahip bir topluluk olarak Türkiye’de oyun sergilediği bir çok uluslararası festivalin yanı sıra yurtdışında  Almanya , Belçika, İspanya, ABD, Pakistan, Hindistan, Singapur, Mısır, Moldova, Rusya, Ürdün, Suriye, Lübnan, Tataristan, Tacikistan ve Kore’de festivallere katıldı

 

 

Haluk YÜCE

Haluk YÜCE

Yönetmen, Kuklacı

  KUKSADER’in kurucu başkanı Haluk Yüce 1984’de kurulan Tiyatro TEMPO’nun kurucusu ve Genel Sanat Yönetmeni. 40 yıldır tiyatro ve 35 yıldır kukla tiyatrosu alanında çalışmalar yapan Yüce yurt dışında Almanya (iki kez), Belçika, İspanya, ABD (iki kez), Pakistan, Hindistan (iki kez), Singapur, Mısır, Moldova (iki kez), Rusya (beş kez), Ürdün, Suriye, Lübnan, Tataristan, Tacikistan, Finlandiya, İtalya, Japonya ve Kore’de oyunlar sergiledi, seminer ve söyleşilere katıldı ve Rusya’da oyun sahneledi. Şu anda ASSITEJ  (Uluslararası Çocuk ve Gençlik Tiyatroları Birliği) Türkiye Merkezi Başkanlığını yürütmektedir.

   

   

Marina YÜCE

Marina YÜCE

Oyuncu, Kuklacı

  1993 yılında Moldova Devlet Üniversitesi Rus Filolojisi Bölümü’nden mezun oldu. Aynı zamanda 1991-94 yılları arasında Moldova Devlet Güzel Sanatlar Üniversitesi Tiyatro Bölümünde okudu. 1994-2000 yılları arasında Moldova Devlet Radyosu’nda spikerlik yaptı ve ‘DEMİLUN Kukla Tiyatrosu’nda kuklacı olarak çalıştı. 2000-2003 yılları arasında Ankara Üniversitesi DTCF’de Rus Dili ve Edebiyatı Bölümü’nde yüksek Lisans Eğitimi gördü. 2005-2006 sezonunda Tiyatro Tempo’nun kadrosuna girdi ve bir çok projenin sorumlusu oldu ve hemen hemen her oyunda oyuncu ve kuklacı olarak görev aldı. KUKSADER’in kurucu üyelerinden olan Yüce, Tiyatro Tempo Müdürlüğünün yanı sıra Ankara Kukla Festivali Genel Koordinatörlüğü’nü de yapmaktadır.

Tülin Sağlam

Tülin Sağlam

Akademisyen

  Kurucu üyelerden ve halen yönetim kurulunda olan Prof. Dr. Tülin Sağlam Ankara Üniversitesi D.T.C.F. Tiyatro bölümünde çalışmalarını yürütüyor. ’Çocuk ve gençlik tiyatrosu’ alanında yaptığı akademik ve uygulamalı çalışmalarla yurt içi ve yurt dışında tanınmış olan Sağlam, 2 dönem ASSITEJ (Uluslararası Çocuk ve Gençlik Tiyatroları Birliği) yönetim kurulu üyeliği ve uzun yıllar bu birliğin Türkiye Merkezi Başkanlığını yaptı. Alanında bir çok yayını da olan Tülin Sağlam yönetmenlik de yapmaktadır.

   

   

   

Nedim Yıldız

Nedim Yıldız

Müzisyen

  Yine kurucu üyelerden Dr. Nedim Yıldız, A.Ü.  D.T.C.F. – Tiyatro Bölümü’nde tiyatro müziği alanında öğretim görevlisi olarak çalışmaktadır. Çocuk şarkıları ve tiyatro müziği alanında bir çok ödüle sahip olan Nedim Yıldız, Tiyatro Tempo’nun bir çok kukla oyunu müziğini yapmış olup, tiyatro müzikleri yapmayı sürdürmekte ve  aynı zamanda belgesel film müzikleri de yapmaktadır.

   

   

   

   

   

Semih YOLAÇAN

Semih YOLAÇAN

Endustriyel Fotoğrafçı&Tasarımcı

  Gazi Üniversitesi İktisat Fakültesinden mezun oldu. Fotoğraf ile 1974 yılında  tanıştı. 1978 yılında Ankara Fotoğraf Sanatçıları Derneği’ne (AFSAD) üye oldu. Cesitli ulusal ve uluslararası sergilerde yer aldı ve oduller kazandı.
  1980’den itibaren endustriyel fotografcılık uzerine calışmaya basladı. 1982 de artcamera fotografcılık ltd. kurdu.
  Atolye Mat ile birlikte Kultur bakanlığı Ulusal Turkiye halıları, Türkiye Gravurleri, Mesnevi tıpkı basımı ve Turkiye muze eserleri projelerinde calıstı.
  Kanada merkezli stock fotograf ajansı Gettyimages-iStockphoto uyesi
  2008 den itibaren Uluslararası “Kuklacılar” projesinde  calısıyor. Ankara’da yaşıyor ve çalışmalarına kendi stüdyosu artcamera’da devam ediyor.