logo

3th INTERNATIONAL ANKARA PUPPET FESTIVAL

3th INTERNATIONAL ANKARA PUPPET FESTIVAL

We are pleased to announce that organizing 3th edition of International Ankara Puppet Festival which is held by KUKSADER (Puppet, Karagoz, Performance and Stage Arts Association) and Theater Tempo between October 20th and 24th 2017. The main goal of the festival is to get the attention of Turkish audiences, artists and producers to the international standards, quality and power of puppetry.

KUKSADER is an association, which has been established in order to take attention on the puppet art, to familiarize this art in Turkey, to make contribution to develop the puppeteering in modern style.

Theatre TEMPO is a 33 years old puppet theatre in Ankara which works for adult and chidren. It has a very large repertuary that most of the plays are for children. We, as puppeteers of Ankara, wish to share our experiences from the puppet world, international collages’ works, their repertoire and dreams with audience of Ankara.

In this 3nd Festival, we wish to have 6 foreign and 4 native groups. Besides the performances, there will be lectures, workshops, general discussions and an exhibition in the Festival. The miniature painting exhibition will be about Turkish Shadow Puppet Tradition Karagöz characters and folkloric motives. The Artist Ayşe Uysal is an internationaly aworded miniaturist. This exibiotion will be hosted and sponsered by Ankara Goethe Enstitute.

As the first and second edition, in this 3th edition of the Festival will also be organized together with Ankara University which is largest university in Ankara.

3. ULUSLARARASI ANKARA KUKLA FESTİVALİ

‘Uluslararası Ankara Kukla Festivali’ni KUKSADER (Kukla, Karagöz, Gösteri ve Sahne Sanatları Derneği) ve Tiyatro TEMPO olarak 3. kez 20-24 Ekim 2017 tarihleri arasında gerçekleştiriyor olmaktan mutluluk duyuyoruz. Festivalin temel amacı Ankaralı izleyicilerin dikkatini ‘kukla sanatı’nın uluslararası standartlarına, kalitesine ve gücüne dikkatini çekebilmek..

Festivali düzenleyen bir kurum olarak KUKSADER’in de en önemli hedefi Türkiye’de kukla sanatının gelişimine, modern tekniklerin bilinmesine ve bu sanata ilgiyi artırmaktır.

Tiyatro TEMPO ise 33 yıldır çocuk, genç ve yetişkinler için Ankara’da kukla tiyatrosu yapan bir topluluktur. TEMPO çoğu çocuklara yönelik olan çok geniş bir repertuara sahiptir. Biz Ankaralı kuklacılar olarak kukla dünyasında kazandığımız deneyimlerimizi, uluslararası meslektaşlarımızın çalışmalarını, onların repertuarlarını ve düşlerini Ankaralı izleyicilrle paylaşmak arzusundayız.

Bu 3. Festival’de 6 yabancı 4 yerli grubu ağırlamayı hedefliyoruz. Bu oyunların yanı sıra söyleşiler, atölyeler, tartışmalar ve serge de olacak. Bu festivaldeki sergimiz Ankara Goethe Enstitüsü tarafından konuk ediliyor ve destekleniyor. Sanatçı Ayşe Uysal’ın minyatür çalışmaları ‘Karagöz Figürleri’ üzerinden gölge sanatının kahramanlarına ve ortamına odaklanıyor.

İlk ikisinde olduğu gibi bu 3. Festival de Ankara Üniversitesi’nin ortaklığı ve desteği ile gerçekleştiriliyor.