logo

20 Mart Dünya Çocuk ve Gençlik Tiyatroları Günü ile ilgili, TEMPO bildirisi

20 Mart Dünya Çocuk ve Gençlik Tiyatroları Günü ile ilgili, TEMPO bildirisi

Merhaba Küçük Dostlarım;

Hani mutlulukla kutladığımız güzel günlerimiz vardır! Evlerimizi, okullarımızı süsler, en güzel giysilerimizi giyeriz o günlerde. Çünkü o gün bayramdır.
Sevgili dostlarım, bu gün, yani 20 Mart günü de bir bayram! Çünkü bu gün Dünya Çocuk ve Gençlik Tiyatroları Günü. Evet, burada bir arada tiyatronun var oluşunu kutluyoruz. Tiyatro sizce de bir bayram değil mi? Düşünelim bakalım. Hep birlikte tiyatro izlemeye gidiyoruz. Güzelim tiyatro salonlarında heyecanla oyunun başlamasını bekliyoruz. Derken perde yavaşça açılıyor ve oyun başlıyor. Bambaşka bir dünyanın içindeyiz artık. Oyuncular bizlere bir öykü anlatıyorlar. Nasıl da güzel, neşeli, eğlenceli anlatıyorlar üstelik! Sahnede olup bitenleri soluğumuzu tutarak, ilgiyle izliyoruz. Öyle mutluyuz ki o an, sergilenen oyunun bitmesini hiç istemiyoruz. Ama sonunda oyun bitiyor ve evlerimize dönüyoruz. Ne var ki, izlediğimiz o güzel, şenlikli oyun aklımızdan çıkmıyor. Sahnede izlediklerimizi büyüklerimizle paylaşıyor, arkadaşlarımıza da anlatıyoruz. Onların da bu güzelim şölenden pay almalarını diliyoruz.
Evet! Bütün bu güzellikleri sunduğu için tiyatroyu kutluyoruz bu gün! Hayatımızda tiyatro hiç eksik olmasın istiyoruz. Çocukluğumuzda çocuk oyunları izlediğimiz gibi, büyüdüğümüzde de yetişkinler için hazırlanan oyunların izleyicisi olacağız artık. Çünkü tiyatroyu seviyoruz!
Bu nedenle bu gün bayram!
Bu nedenle her yıl 20 Mart’ta bizler için gerçekleşen oyunları kutluyor; o oyunları hazırlayan tiyatrocu ablalarımıza, ağabeylerimize iyi ki varsınız diyoruz.
Öyleyse yaşasın 20 Mart!
Öyleyse yaşasın tiyatro!

( Sevgiyle kalın küçük dostlar…
Ama sakın tiyatrosuz kalmayın!)

Saygıyla.

  • Share